Usponi i padovi

Ova tema sadrži 1 odgovor, ima 2 glasa i poslednji put je ažurirana od strane  Pedja_MD 4 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 1 članka - 1 do 2 (od 2 ukupno)
  • Autor
    Članci

Anonimni
    • Ukupno tema: 23
    • Broj odgovora: 24

Pozdrav,

zovem se Milena i dijabetes je moj saputnik vec 19 godina. Dijagnostikovan mi je sa 6 godina a nepunih godinu dana pre toga oboleo je moj brat. Imala sam srece pa su zbog njega meni lako prepoznali simptome, ali on je bio kost i koza kad su ga napokon poslali na analize krvi. Nismo nasledili dijabetes vec smo oboje „Uboli premiju“ i cak i doktori se cude zbog toga.

Najgori period mi je bio pubertet i to konstantno pomeranje granica slatkisima i insulinom. U pocetku moje bolesti sve se svodilo na to kako roditelji kazu: Ne moze ovo, ne smes ono itd. Nekako su morali da me sacuvaju od slatkisa mada nije uvek lako sa decom. Ne mozes im objasniti, batinanje nema smisla i onda mi je jasno zasto mi je mama pre vremena osedela.. Elem… Kada sam stupila u tinejdzerstvo, sve mi je bilo na dohvat ruke i bas zbog onih silnih zabrana i kontrole roditelja, slabo sam vodila racuna o svom seceru. Da ponovim, to su ipak bile nezgodne godine. Kada je i to doba proslo (hvala Bogu) onda sam shvatila da sam bas gresila, ali sreca pa nije bilo nekih posledica. Tako da, moj savet roditeljima dijabeticara  je: Nemojte sakrivati hranu po kuci, samo pricajte deci iznova i iznova.

Igrom slucaja 2012. godine dozivela sam tezu saobracajku i tu zadobila teze povrede uglavnom noge (3 preloma podkolenice, 2 preloma butne kosti) i prelomi su bili otvoreni. S obzirom da dijabetes ne ide na ruku zarastanju rana, zivela sam u paklu. Jedna operacija, druga, peta.. Na kraju 11 operacija i ja konacno cela. U sred tih dogadjanja hba1c bio mi je 7,1. Iskreno, i sad se cudim kako jer sam ocekivala da ce biti 15… Ali sve potice iz glave, i svaka ideja je prvo tu. Tako sam pocela samu sebe da bodrim kao sto su to radili ljudi oko mene. Kada sam dosla kuci iz bolnice, bilo je par dana sve u redu dok nisu krenule hipoglikemije i sve u kasnim nocnim satima. I to ne male hipo da se budim preznojana nego se u opste nisam budila nego me je budila hitna i glukoza u veni. Nisam znala odakle te hipoglikemije jer doze su bile male, kretala se nisam jer sam na nozi imala Ilizarov aparat (Fiksator za spajanje kostiju) i nije imalo smisla. Sledeci put kada mi se to desilo bilo je 10 dana nakon prvog puta i bas na moj rodjendan. Naravno, zaglavila sam bolnicu. Ispostavilo se da mi insulin ne odgovara i da organizam vise ne reaguje kako treba na njega. Nakon 3 nedelje, dosla sam kuci sa Apidrom i Lantusom i mogla sam da nastavim sa mojim oporavkom normalno jer varijacije i hipo mi nisu bas pomagale.

Sada se krecem sa jednom stakom, ali se krecem jer je to neophodno jednom dijabeticaru. Podnela sam papire za procenu radne sposobnosti i nadam se da cu naci neki posao, jer da sedim kuci ne mogu. I pored nezgode i pored dijabetesa, ja zivim normalno. Sve se moze kad se hoce, a ako neko ne veruje, neka poprica sa mnom. Mozda ce moja nekom pomoci ako nista drugo, bar da se tesi ako misli da je samo dijabetes tezak. Uvek moze gore, a covek je stena koja sve moze da prezivi. Pozdrav.

Pedja_MD
    Glavni majstor
    • Ukupno tema: 11
    • Broj odgovora: 23

Zdravo Milena i dobrodošla na Forum!

Evo već nekoliko puta čitam tvoju priču i zaista se divim. Sjajan je vedar duh koji imaš, kao i odličan pogled na ceo svoj život sa dijabetesom.

Što se tiče toga da je bratu i tebi otkriven dijabetes u roku od godinu dana, moram reći da sam čuo za više takvih slučajeva. Zaista neverovatno, ali bar ste zajedno mogli da prolazite kroz sve što nosi odrastanje sa dijabetesom, što je prednost 🙂

Voleo bih kada bi uspela da se zaposliš, mada sa tako vedrim duhom to će se definitivno i desiti. Svako bi trebao to da prepozna u tebi! Takođe se nadam da će ova sjajna priča nekoga osnažiti i podići onda kada mu bude teško i smatra da je dijabetes loša stvar.

P.S ja nisam persirao jer smo sličnih godina, nadam se da se ne ljutiš.

Puno pozdrava i šta god da treba ili ako imaš da podeliš nešto, obrati se na Forumu 🙂

"Život sa dijabetesom je pun nesavršenosti, ali na tom putu naučimo kako da vladamo nečim što je teško iskontrolisati"

Gledanje 1 članka - 1 do 2 (od 2 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Pin It on Pinterest